آیا حذف کنکور امکان‌پذیر است؟ - ثبت نام پیام نور آیا حذف کنکور امکان‌پذیر است؟ - ثبت نام پیام نور

مشاوره رایگان و اطلاع از آخرین اخبار کنکور فراگیر پیام نور سال 95

5

نام نام خانوادگی
Invalid Input
ایمیل
رشته
Invalid Input
موبایل (*)
متقاضی آزمون...

آیا حذف کنکور امکان‌پذیر است؟

نیروی جوان یکی از فرصتهای توسعه و پیشرفت در هر کشوری است. جوانان مشتاق ادامه تحصیل و مبارزه برای ورود به دانشگاه و مراکز آموزشی و پژوهشی یک فرصت برای کشور است. این نیروها سرمایه انسانی کشور بوده و درصورت استفاده از آنها و هدایت تحصیلی و شغلیشان عامل تعالی کشور خواهد بود. نکته مهم اینکه در این بین باید استعدادهای درخشان را از بین نیوری موجود شناسائی کرده و فضا را برای رشدشان مهیا نمود. رونق دانشگاه‌هایی چون آزاد اسلامی، غیرانتفاعی، دانشگاه پیام‌نور و دانشگاه‌های کم‌آوازه کشور موکول به این خیل عظیم مشتاقان ورود به دانشگاه‌هاست که حاضرند هزینه تحصیلات عالیه را در قالب شهریه دانشگاهی به‌صورت‌های مختلف آموزش‌های غیرحضوری، الکترونیک، شبانه و آزاد پرداخت کنند

انبوه علاقمندان ورود به دانشگاه‌ها دلیل سیاست گذاری صحیح فرایند جذب دانش‌آموختگان مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری را در دانشگاه‌های دولتی، آزاد اسلامی، دانشگاه پیام‌نور و غیرانتفاعی به‌عنوان کادر و عضو هیأت علمی توسعه می‌بخشد. تا وقتی که متقاضیان ورود به آموزش عالی در هر یک از مقاطع تحصیلی در کشور با ظرفیت‌های پذیرش دانشجو در هر مقطع در دانشگاه‌های دولتی قابل مقایسه نباشد و تا وقتی که متقاضیان ورود به رشته‌های تحصیلی پرمتقاضی نتوانند در رشته تحصیلی دانشگاه مورد نظر تحصیل کنند، چاره‌ای جز رتبه‌بندی متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها با مقایسه توانمندی‌های آموزشی و استعدادهای تحصیلی آنان باقی نمی‌ماند، فراگیر پیام نور دانشگاه بدون کنکور کارشناسی ارشد منتها پرسش این است که آیا همچنان باید با کنکور سراسری آن هم سالی یک‌بار به پذیرش دانشجو اقدام کرد یا راهکار دیگری وجود دارد؟ آیا طبق آنچه در قانون آمده است واقعا کنکور حذف‌شدنی است؟ فراگیر پیام نور آیا با تحقق این قانون، واقعا کنکور حذف شده است؟ آیا روند پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها قابل اصلاح است؟ چگونه؟

از نظر اینجانب به‌عنوان فردی که تصدی وزارت آموزش‌وپرورش و ریاست بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی کشور را سالیان متمادی عهده‌دار بوده‌ام آن است که اجرای قانون موسوم به حذف کنکور، نه‌تنها موجب حذف کنکور در کشور نمی‌شود بلکه مدارس ما را در مقاطع دبیرستان و حتی پیش از آن از «مدرسه برای زندگی» به «مدرسه برای کنکور» جهت‌دهی می‌کند، چرا که هر جلسه امتحانات دبیرستانی که به‌صورت سراسری برگزار می‌شود، خود یک جلسه کنکور است با آسیب‌های به‌مراتب بیشتر از آسیب‌های آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها.

در واقع کلاس‌های کنکور و تست‌زنی و استرس کنکور به دوره دبیرستان تسری پیدا می‌کند؟

بله، از همین روست که مهارت تست‌زنی و برگزاری کلاس به سبک کلاس کنکور نه‌تنها برای متقاضیان دانش‌آموخته آموزش‌و‌پرورش توسعه می‌یابد بلکه برای دانش‌آموزان دبیرستانی و حتی پیش از آن نیز توجیه‌پذیر می‌شود و به مدد درآمدهای سرشار برگزارکنندگان کلاس‌های کنکور و آزمون‌های شبه‌کنکور و متأسفانه تعامل ناسالمی که با بخشی از دبیران مدارس و احیانا مسئولان مدارس برگزار می‌کنند، موفق می‌شوند روند برگزاری کلاس‌های کنکور، آزمون‌های کنکور و فروش کتاب‌های تست را گسترش بخشند و به جای آنکه تمرکز فعالیت‌های خانوارها و مدارس برای یادگیری در حد متعارف و هدایت فرزندان به سوی شیوه زندگی سالم و یادگیری سبک زندگی اسلامی ایرانی باشد، کانون توجه دانش‌آموزان به موفقیت در آزمون‌های پایانی به شیوه کنکور سراسری و موفقیت در حوزه تست‌زنی و موفقیت در کنکور تبدیل می‌شود.

در شرایط کنونی با توجه به گسترش و تعدد نوع دانشگاه‌ها در کشور و تفاوت معنادار در سطح علمی دانشگاه‌ها و در شهرهای بزرگ و شهرستان‌ها، تفاوت فاحش در شهریه دریافتی دانشگاه‌ها و تقاضای فراوان برای ورود به آموزش عالی دولتی بدون‌شهریه یا با شهریه کم (در مقایسه با شهریه‌های بالاتر دانشگاه‌های آزاد اسلامی و غیرانتفاعی)، موسسات مجاز فراگیر پیام نور، ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 92 93 ، دانلود رایگان دفترچه فراگیر پیام نور، دانشگاه بدون کنکور کارشناسی ارشد نمونه سوالات کنکور فراگیر پیام نور روحیه حاکم بر جوانان که موفقیت در کنکور سراسری را مایه مباهات خویش نزد دوستان و همکلاسان و خانواده می‌دانند و بالاخره تفاوت ظرفیت واقعی موجود آموزش عالی برای پذیرش دانشجو در رشته‌های خاص در مقایسه با تعداد متقاضیان ورود به رشته‌های پزشکی (پزشکی عمومی، دندانپزشکی و...) رشته‌های مهندسی(برق، صنایع، مکانیک، کامپیوتر، معماری، عمران، مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات و...) و رشته‌های علوم انسانی (حقوق، مدیریت، جامعه‌شناسی، روانشناسی و...) آن‌هم برای دانشگاه‌های پرآوازه‌تر تهران و شهرهای بزرگ، حذف کنکور سراسری را غیرممکن می‌نمایاند و ظاهرا چاره‌ای جز اصلاح روند برگزاری کنکور با اصلاح قانون موسوم به قانون حذف کنکور نیست.

 

تاريخ آخرين ويرايش دوشنبه, 25 شهریور 1392 15:52

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

برای حمایت از ما روی+1 کلیک کنید!

طراحی سئو ، بازاریابی اینترنت ، شرکت تجارت الکترونیک پویا سامانه ونک www.pouyaweb.net